FILIPINY

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

Filipiny 11-25 luty 2017

Jacekclipboard02

Pieniądze

Wszystkie ceny podajemy w peso filipińskich – PHP. Podczas naszego pobytu przelicznik wynosił 100 PHP (peso) = 8,50 zł.

Z naszych obserwacji wynika, że lepiej zabrać ze sobą USD niż EURO. Za jednego USD płacono 49,30 do 49, 70 PHP, natomiast kurs wymiany EURO był bardzo zróżnicowany i wahał się od 49,80 do 52,40 PHP za jedno EURO.

Proponujemy zabrać ze sobą gotówkę, ponieważ wypłaty z bankomatów mogą być utrudnione z powodu nieobsługiwania naszych kart, a także warto wiedzieć o tym, że sieć bankomatów jest bardzo uboga – zwłaszcza na prowincji. Jeżeli chodzi o płatności kartami kredytowymi to bardzo często do ceny doliczane jest 5%. Oczywiście w większości miejsc króluje tylko i wyłącznie gotówka.

Przeloty

Ceny przelotów w dwie strony na trasie Warszawa (Praga lub Berlin) – Manila zakupionych z odpowiednim wyprzedzeniem (5-8 miesięcy) wahają się w przedziale 1600 – 2600 zł. Zakup biletu poniżej tego przedziału można uznać na super okazję, natomiast powyżej za zbytnią rozrzutność. Za punkt startowy podaję tu również Pragę i Berlin, ponieważ dla wielu z nas dojazd do tych miast może być sporo szybszy niż do Warszawy, ponadto ceny są często atrakcyjniejsze. My lecieliśmy z Warszawy przez Amsterdam, Kanton i do Manili. Biletów proponuję szukać na stronach;

https://www.kayak.pl/

https://www.skyscanner.pl/

https://www.flipo.pl/

Nasz plan zakładał tydzień pobytu w El Nido na wyspie Palawan, a drugi tydzień na Panglao/Bohol.

Manila – Palawan

Z Manili na wyspę Palawan możemy się dostać na dwa sposoby: szybszy i droższy lub sporo tańszy, ale zdecydowanie dłuższy. Droższa opcja to przelot bezpośrednio do El Nido liniami Air Swift  w cenie ok. 13 000 PHP w dwie strony. Drogo, ale po półtorej godzinie można być już na miejscu. Tańsza, ale sporo dłuższa opcja to najpierw lot do Puerto Princesa za 3000-7000 PHP w dwie strony a potem jeszcze 6-7 godzinna jazda busem do El Nido za 500 PHP w jedną stronę (1000 PHP w dwie strony). Oczywiście cena przelotu na trasie Manila – Puerto Princesa podlega dużym wahaniom w zależności od terminu jej wykupu i posiadania lub nie bagażu rejsowego. Natomiast bezpośredni lot liniami Air Swift do El Nido jest raczej w stałych cenach. Najlepsze ceny na trasie Manila-Puerto Princesa oferują linie Air Asia lub Cebu Pacific. Przejazdy busem lub częściej nazywanym tu vanem nie musicie rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ zaraz po wyjściu z lotniska w Puerto Princesa zaatakują was naganiacze. Zresztą po wyjściu po lewej stronie są dwie agencje turystyczne, w których możecie zakupić takowy bilet.

El Nido

Pokój dwuosobowy z klimatyzacją i ze śniadaniem możemy znaleźć za ok. 1800 – 3000 PHP za nockę. Można znaleźć nocleg dla dwóch osób taniej, w cenie 1000 – 1400 PHP, ale są to pokoje bez klimy i często są to łóżka w wieloosobowych (4-8 łóżek) pokojach koedukacyjnych ze wspólnymi łazienkami. Noclegi proponuję rezerwować na Booking.com lub Agoda.com. Można też jechać w ciemno i szukać na miejscu, jednak po tak wyczerpującej podróży proponuję przynajmniej 1-2 noclegi zarezerwować sobie wcześniej.

El Nido

Z El Nido są organizowane wycieczki na okoliczne wyspy przez lokalne biura. Generalnie są cztery trasy oznaczone jako A,B,C i D. Ceny od 1200 do 1500 PHP.

Najpopularniejszym środkiem lokomocji są trycykle, które zawiozą Was właściwie wszędzie.

Plaża w samym El Nido jest średnim miejscem do kąpieli, ponieważ jest to raczej port dla dziesiątek łódek, niż miejsce spokojnego wypoczynku. Woda jest trochę zmącona, więc proponuję pojechać na plażę Las Cabanas, gdzie dotrzemy w 10 minut trycyklem. Cena za kurs w jedną stronę to 150 PHP. Na wzgórzu przy tej plaży możemy skorzystać ze zjazdu tyrolką (zipline).

Z dalszych plaż można wybrać Nacpan Beach, jednak jedzie się tam ok. 50 minut, z czego połowa drogi prowadzi przez szutrowe drogi, a co za tym idzie będziemy cali zapyleni i mocno wytrzepani. Koszt takiej przyjemności to 1500 PHP w dwie strony. Kierowca trycykla będzie na nas czekał ok. 4-5 godzin, aby zabrać nas z powrotem.

Dla odważniejszych dobrą opcją będzie wypożyczenie skutera za ok. 500 PHP dziennie.

Ceny w  barach i restauracjach wahają się od 120 do 250 PHP za danie obiadowe. Za danie obiadowe rozumiemy zupę lub kurczak, ryby, owoce morza z ryżem. Ceny najpopularniejszych piw – Sam Miguel i Red Horse wahają się w przedziale 60-70 PHP. Bardzo tani jest rum, który za kosztuje od 120 PHP za 0,7.

Panglao/Bohol 19-25 luty

Jeśli wybraliśmy droższą opcję to bezpośrednio dolecimy Air Swift z El Nido do Manili. Możemy tą linią polecieć też na Cebu, a dalej promem do Tagbilaran na Boholu.  Jeśli wybraliśmy wersję z 7-8 godzinną przejażdżką busem to najlepszym rozwiązaniem będzie skrócenie o jeden dzień pobytu w El Nido i znalezienie noclegu w Puerto Princesa, skąd mamy sporo lotów do Manili. Niestety, ale nie ma bezpośrednich lotów z Palawanu na Bohol, więc zmuszeni jesteśmy do przesiadek w Manili.

Z Manili na Bohol (Tagbilaran) dostaniemy się Air Asia lub Cebu Pacific.

Gdy dotrzemy na Bohol proponujemy poszukanie noclegu na sąsiedniej wyspie Panglao, która połączona jest z Boholem mostem. Odległość z lotniska Tabbilaran do Panglao to jakieś 17 kilometrów. Za vana z lotniska do Alona Beach powinniśmy zapłacić nie więcej niż 500 PHP. Ceny noclegów podobne do tych w El Nido.

Panglao

Z atrakcji na pewno trzeba zobaczyć Czekoladowe Wzgórza, sprawdzić czy małpki Tarsier są naprawdę takie małe czy popływać rzeką Loboc.  Z innych atrakcji warto wybrać się na bezkrwawe łowy na delfiny, czy spróbować popływać w rekinami wielorybimi. Jak to zwykle bywa w takich miejscach na miejscu mamy do wyboru całą masę lokalnych biur, które zorganizują nam takie atrakcje. Do zwiedzenia atrakcji Boholu najwygodniej jest wynająć busa za 2500-3000 PHP i przez cały dzień kierowca jest do naszej dyspozycji. Oprócz kosztów busa musimy jeszcze pamiętać o biletach wstępu do zwiedzanych obiektów;

Czekoladowe Wzgórza 50 PHP lub  Chocolate Hills Adventure Park, gdzie jest pusto 60 PHP.

Ogród Motyli -45 PHP

Tarsiery – 60 PHP

Bohol Python Park – 40 PHP

Czekoladowe Wzgórza to wizytówka Boholu.

Ceny w restauracjach są trochę wyższe od tych z El Nido.

Zapraszamy do przeczytania naszych relacji z podziałem na Palawan oraz Bohol i Panglao.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

One thought on “FILIPINY

 • 13 sierpnia 2019 at 18:29
  Permalink

  Z El Nido na Palawan lata bezposrednio Air Swift.
  Fajny blog 🙂
  Pozdrawiam

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *